d

Dyrare transporter för grisproducenter i norr

Det har blivit dubbelt så dyrt för norrländska grisbönder att få seminleveranser.

Svenska Köttföretagen kallar Postnords förändring för ett dråpslag mot den norrländska grisköttsproduktionen.
Svenska Köttföretagen kallar Postnords förändring för ett dråpslag mot den norrländska grisköttsproduktionen. FOTO: ANN LINDÉN

Sedan den 1 april är det företaget JetPack som skickar semindoser till norrländska grisproducenter.

För grisbranschen är det viktigt att seminleveranser levereras inom 24 timmar och det klarar inte längre Postnord, efter att företaget gjorde om sin utdelning i början av månaden.

Dubbelt så dyrt

Varje seminleverans blir nu mer än dubbelt så dyr för grisproducenterna i Norrland, enligt Svenska Köttföretagen. Till skillnad mot förut måste lantbrukarna också köra till närmaste flygplats för att hämta beställningarna.

Svenska Köttföretagen, som bland annat producerar semin, beskriver förändringen som en kortsiktig lösning för att garantera kvaliteten på leveranserna.

LRF och Svenska Köttföretagen samarbetar för att hitta bättre lösningar för leveranserna, enligt ett pressmeddelande.

Publicerad: 11 april 2018

Vad tycker du om artikeln

Logga in för att reagera på artikeln

Var med i diskussionen

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Kommentarer

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.


AnimalieproduktionKöttproduktionGris