Volvo BM Volvo BM T-700
Veterantraktorer
4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Hytt med värme och defroster. Har även tillverkats i ett fåtal exemplar med hydrostatisk 4WD.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Volvo BM |
| Modell | Volvo BM T-700 |
| Pris | 83 610 |
| Priset avser år | 1976 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 59 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 300 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 320 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 106 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 300 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 95 |
| Bränslepump | 23 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Hytt med värme och defroster. Har även tillverkats i ett fåtal exemplar med hydrostatisk 4WD. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 780 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 038 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 1 |
| Lyftkraft, kN | 27,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 36 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 300 |
| Hydraulpump oljetryck | 157 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk synkroniserad växellåda med hydralisk snabbväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk synkroniserad växellåda med hydralisk snabbväxel |
| Växlar Fram | 2.1-2.7-3.2-4.1-4.8-6.2-6.3-6.8-8.1-8.8-10.3-13.2-15.3-19.7-20.1-26.0 |
| Växlar Bak | 2.6-3.4-8.4-10.8 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 12 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,12 |
| Vikt, kg | 4120 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1260 kg |
| Bakvikt, kg | 2860 kg |
| Total längd, millimeter | 4000 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2220 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2650 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 440 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 570 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 625 |
| Vändradie, millimeter | 4500 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,50 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 10.00x16/8 |
| Däck bak | 18.4x34/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 12 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 25-44 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1976 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 16 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |