Jakten kan därmed troligen inledas nästa vecka som planerat.
Kammarrättens beslut om vargjakten
Kammarrätten i Sundsvall meddelade på onsdagen att man avslår överklagandena av licensjakten på varg.
Som ATL tidigare skrivit, gav länsstyrelsernas beslut om licensjakt på 22 vargar, upphov till ett stort antal överklaganden. Överklaganden kom både från de som ville att jakten skulle stoppas, och från de som tyckte att tillstånden gällde för få vargar.
För en månad sedan meddelade Förvaltningsrätten i Luleå att man avslog samtliga överklaganden. Beslutet överklagades då till nästa instans, och på onsdagen kom Kammarrättens beslut i frågan.
Ingen prövning
Kammarrätten i Sundsvall avslår ansökan om prövningstillstånd för alla överklaganden. Därmed står Förvaltningsrättens och länsstyrelsernas beslut fast. Licensjakten på varg kan börja efter nyår som planerat.
– För att Kammarrätten ska pröva en sådan här fråga måste det finnas skäl till ändring eller att det är av vikt för rättstillämpningen att vi prövar frågan. Vi har kommit fram till att det inte är sådana frågor i målet som gör att det ska prövas, säger Kammarrättspresident Ylva Johansson till P4 Värmland.
Beslutet kan överklagas till Högsta Förvaltningsdomstolen, men med tanke på Förvaltningsdomstolens och Kammarrättens bedömning av frågan, är det inte troligt att man får prövningstillstånd.
LÄS MER: Aktivister får jägare att dra sig ur
LÄS ÄVEN: Skyddsjakt på vargtik på Södertörn
PREMIUM: Så gör Peter för att maxa pensionen
LÄS OCKSÅ: Utökar skyddsjakt på varghybrider
PREMIUM: Så förändras elpriset till 2030
Licensjakt på varg 2018
Sammanlagt har länsstyrelsen beslutat om licensjakt på 22 vargar i 5 län.
Värmland - sex individer
Örebro - två individer
Dalarna - sex indivder
Gävleborg - två individer
Västmanland - sex individer
Jakten ska ske inom särskilt angivna områden mellan den 2 januari och 15 februari 2018.