Valtra med många skogsplus
Valtras A-serie har genom åren varit den mest sålda traktorserien och toppat den svenska registreringsstatistiken. ATL har provat den i den miljö där den kanske allra mest hör hemma, nämligen i skogen framför en griplastarkärra.
A-serien består av tre chassistorlekar. A 84 har den minsta av dessa chassier och en trecylindrig Agco Power motor på 3,3 liter. Under 2018 var det den enskilt mest registrerade modellen med 124 registreringar. Den maximala effekten är 85 hästkrafter med ett maximalt vridmoment på 347 Newtonmeter. Avgaskrav enligt steg 4 klaras med dieseloxidationsfilter och SCR-teknik.
Den korta nerdragna motorhuven gör att det är välpackat under huven. För att få plats med avgasreningen har denna placerats under förarhytten på höger sida. De kompakta yttermåtten har också ett pris bestående av ett sammanbyggt kylpaket som inte går att öppna upp för rengöring. Ett utdragbart nät som skall hålla smutsen borta har tyvärr för dålig passform för att utgöra ett ordentligt skydd.
Snålar med växlarna
Valtra A 84 har en helmekanisk synkroniserad växellåda med totalt 12 växlar fördelat på två grupper. Stegen mellan de högsta växlarna känns besvärande stora när vi provar traktorn på väg med tillkopplad griplastarkärra. Det är priset för att sex av växlarna ligger mellan 4 och 12 kilometer i timmen. Den kopplingsfria back/backväxlingen ändrar körriktning mjukt men ändå bestämt och en finess är att aggressiviteten kan ställas med ett vred på instrumentpanelen. Kraftuttaget har hydraulisk inkoppling och två hastigheter, 540 och 540E.
Rejält hydraulflöde
En kugghjulspump som levererar 65 liter per minut räcker väl till för de flesta arbetsuppgifter traktorn kommer att utsättas för. Hydraulreglagen är bekvämt vinklade mot föraren. Trepunkten regleras elektroniskt med tydliga och välplacerade reglage. Lyftkraften på tre ton är kanske i snålaste laget och behöver man mer får man ta steget upp till de fyrcylindriga A-modellerna.
Bra traktor med skogsplus
Förarhytten är en trevlig bekantskap med ett brett insteg och stor öppningsvinkel för dörrarna. Den ställbara ratten viker undan väl och det är enkelt att ta plats i förarstolen. Sikten framåt är bra och det är inga problem att se lastaren i toppläge genom det stora takfönstret.
Den provade traktorn är utrustad med vändbar förarstol och skogsutrustning. Det är enkelt att komma runt med stolen och det finns hyggligt med plats för fötterna med bakåtvänd förarstol. Interiören är ren och proper med en enkel men tydlig instrumentering. Den rymliga förarhytten har också plats för ett rejält passagerarsäte.
Valtra A84 är en trevlig bekantskap med en rymlig bekväm förarplats. Den som tänker använda den i skogen blir inte heller besviken. Med få plumpar i protokollet är det inte konstigt att den attraherar många köpare.
Valtra A84SH
Grundpris: 604 000 kr
Pris provkört ex: 786 880 kr (inkl. lastare)
Teknik (standardutförande)
Motor: Agco Power 33 AWFC (steg IV)
Antal cylindrar/volym: 6/3,3 l
Max. effekt (enl. ISO 14396): 63 kW/85 hk
Max. vridmoment: 347 Nm/1500 rpm
Transmission: 12+12, koppl.fri fram/back
Kraftuttag: 540/540E
Hydraulflöde: 65 liter per minut
Lyftkraft: 3 000 kg
Vikt: 3 500 kg
Tillåten totalvikt: 6 200 kg
Längd: 4 078 mm
Höjd: 2 714 mm
Hjulbas: 2 250 mm
Standarddäck bak: 420/85 R34
Standarddäck fram: 13.6 R24
Volym bränsletank: 150 liter
Volym Adblue tank: 15 liter
Pris tillbehör
Bränsletank, stål 12 700 kr
Skogspaket: 38 400 kr
Bakrutekil: 9 400 kr
Frontlastare G3S*: 68 200 kr
Anfästningssats*: 23 600 kr
*inkl. montering
Garanti & service
2 års garanti, max 2 000 timmar
Maskinskadeförsäkring 5 år
Oljebyte motor: 500 timmar
Oljebyte transmission / hydraulik: 1 500 timmar
Nyckeltal
Kilo per hästkraft: 41,2
Kronor per hästkraft: 7 106
Kronor per kilo traktor: 173
(Beräknat på maxeffekt och pris i grundutförande)
Tre plus
Rymlig förarplats.
Vändbar förarstol med bra utrymme.
Bra fram/back med ställbar aggressivitet.
Tre minus
Dålig serviceåtkomlighet för kylarpaket.
Få växlar, särskilt i transport.
Lyftkraften i trepunktslyften.
Kommentarer
Genom att kommentera på Atl så godkänner du våra regler.