facebooktwittermail

Tandemtraktor storauktionens dyraste objekt

När den var ny kostade en Doe 130 runt 3 000 pund, eller cirka 34 000 kronor. Men det var på 1960-talet. I helgen såldes ett exemplar för betydligt högre summor.

När den lämnade fabriken på 1960-talet kostade en Doe 130 omkring 3 000 pund.
När den lämnade fabriken på 1960-talet kostade en Doe 130 omkring 3 000 pund. FOTO: HJ PUGH & CO

Den brittiska maskinfirman Ernest Doe & Sons presenterade sin modell Doe 130 i november 1964. Fyra år senare slutade tillverkningen av traktorn, som bestod av två sammanbyggda Ford 5000. Då hade ett 70-tal exemplar lämnat fabriken.

Föregångaren Doe Tripel-D, som utgick från två Fordson Power Major, och efterföljaren Doe D 150, som byggde på två Ford Force 5000, gjordes i omkring 100 exemplar tillsammans. Så det var inte vilken dussintraktor som helst som klubbades under helgens stora traktorauktion på Osborne Farm i Exeter i England, som ATL tidigare skrivit om.

Ford County

Det var också det objekt som blev dyrast på auktionen. 76 000 pund, vilket motsvarar ungefär 874 000 svenska kronor.

Ford County är populära i England.
Ford County är populära i England. FOTO: HJ PUGH & CO

Näst dyrast blev en annan omgjord Fordtraktor. Traktorsamlaren Imbert May hade en Ford County i militärversion som bara gått 400 timmar. Den gick för 71 000 pund, cirka 816 000 svenska kronor.

Ford Super Four tillverkades mellan 1960 och 1964.
Ford Super Four tillverkades mellan 1960 och 1964. FOTO: HJ PUGH & CO

Även trean på listan över dyraste objekten var en Ford: En Super Four som gått 3 600 timmar och var i originalskick gick för 41 000 pund, drygt 470 000 svenska kronor.

Massey Freguson 188

Kan en orenoverad Massey Ferguson 188 vara värd nästan 450 000 kronor? Någon tyckte i alla fall det på helgens stora traktorauktion i England.
Kan en orenoverad Massey Ferguson 188 vara värd nästan 450 000 kronor? Någon tyckte i alla fall det på helgens stora traktorauktion i England. FOTO: HJ PUGH & CO

Men det var inte bara Fordtraktorer som drog iväg. En Massey Ferguson 188 med 2 700 timmar på mätaren och i originalskick gick för 39 000 pund, nästan 450 000 svenska kronor.

Samtliga objekt med slutpris hittar du här.