facebooktwittermail d

Oatly tar permanent plats hos Starbucks

Den svenska havredrycksproducenten Oatly lanseras nu i Starbucks amerikanska kafénätverk, framgår av ett pressmeddelande från det Seattle-baserade globala kaffeföretaget.

FOTO: STARBUCKS

Oatlys havredryck kommer inkorporeras i Starbucks vårmeny via produkten Iced Brown Sugar Oatmilk Shaken Espresso som en permanent ingrediens. Havremjöl har även tidigare varit del av Starbucks utbud och Oatly finns redan med i menyn i Starbucks kinesiska kaféer.

Bolagen genomförde under fjolåret en testlansering i den amerikanska Mellanvästern.

Uppmärksamheten kring Oatly har ökat sedan bolaget köpte reklamtid i Super Bowl, finalen i den amerikanska fotbollsligan NFL, vars halvtidsavbrott utgör en av reklamvärldens mest emotsedda ögonblick. Oatly har också ansökt hos amerikanska finansinspektionen SEC om att börsnotera i New York, något som blev en nyhet i förra veckan.

ATL TV: Växtverk i havrefabriken (från november 2019)

LÄS MER:

Oatly tar kliv mot USA-notering

När det moraliska kapitalet möter... kapitalet

Sverige snart en liten marknad för Oatly