Norra ser att människors intresse för skog och skogsbruk växer och vill nu locka till sig barn, ungdomar och skogsägare genom en ny kunskapsportal på nätet. Samtidigt bosätter sig många nya skogsägare inte på sin nya skogsfastighet. Genom att skapa webbaserad kunskapsportal ska kunskapen göras tillgänglig för alla.
Norra vill locka fler till skogsbruket
Fler unga människor ska lockas till skogsbruket. Det hoppas Norra som nu startar en kunskapsportal om skog på webben.
Erika Nilsson, utbildningsstrateg på Norra, säger att man vill hålla utbildningar för dem som vill lära sig mer om att äga och bruka skog eller vad skogen kan erbjuda i omställningen till ett hållbart samhälle. Här kan även de som har stor erfarenhet av skogsbruk hitta ny kunskap. Barnen får en egen skogsskola "Kul i skogen" och fylls på med nya pysselidéer.
Till en början ska Norra hålla kurser i skogens klimatnytta, första året som skogsägare, skogsskötsel och hänsyn i skogen. Inom varje kategori ska det finnas utbildningar på bas-, grund- och fördjupningsnivå.
PREMIUM: "Vi ska ändra ett helt skogsbruk"
LÄS MER: Emma Berglund får årets skogspris