Massey Ferguson 8460 Dyna-VT
Äldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 10 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 8460 Dyna-VT |
| Pris | 1 224 400 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 191 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 1 071 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 600 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 10 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 600 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 030 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 105,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 150 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 4 st |
| Transmission | |
| Transmission | Steglös Variotransmission med kopplingsfri fram/back. |
| Växellåda namn | Steglös Variotransmission med kopplingsfri fram/back. |
| Växlar Fram | 0-28+0-40 |
| Växlar Bak | 0-16+0-37 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 71 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 8,68 |
| Vikt, kg | 8680 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3472 kg |
| Bakvikt, kg | 5208 kg |
| Total längd, millimeter | 5240 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2550 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3100 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 080 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 890 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 720 |
| Vändradie, millimeter | 1150 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | - |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 1,15 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/70R30 |
| Däck bak | 620/70R42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 21 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 15 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x2 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 100 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2005 |
| Sista försäljningsår | 2007 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 34 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |