Massey Ferguson 6499 Dyna-6
Äldre traktorer
6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 18 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 6499 Dyna-6 |
| Pris | 927 200 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 169 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 928 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 380 |
| Bränslepump | 5 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 18 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 520 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 91,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 110 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 3 st alt 4st |
| Transmission | |
| Transmission | Semipowershift med 6 Dynashiftväxlar och 4 elektrohydrauliska gruppväxlar. |
| Växellåda namn | Semipowershift med 6 Dynashiftväxlar och 4 elektrohydrauliska gruppväxlar. |
| Växlar Fram | 1,7-2,1-2,4-2,9-3,4-4,1-4,7-5,6-6,6-7,9-9,3-11,2-8,9-10,7-12,6-15,2-17,8-21,5-20,3-24,4-28,6-34,4-40,5-42,0 |
| Växlar Bak | Samma som fram |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 70 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,55 |
| Vikt, kg | 7550 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3020 kg |
| Bakvikt, kg | 4530 kg |
| Total längd, millimeter | 5000 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2280 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3100 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 3 000 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 640 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 860 |
| Vändradie, millimeter | 5700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 370 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 420/85R30 |
| Däck bak | 520/85R42 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 20 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 109 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2005 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |