Massey Ferguson 6470
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 7 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 6470 |
| Pris | 544 250 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 95 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 491 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 200 |
| Bränslepump | 32 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 7 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 58,50 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 57 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt. 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Sykroniserad växellåda, mekanisk hög/låg, 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Sykroniserad växellåda, mekanisk hög/låg, 4-stegad powershift och kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 2.2-2.5-3.0-3.5-3.3-3.8-4.5-5.3-4.8-5.7-6.7-7.8-7.5-8.8-10.4-12.2-8.1-9.5-11.2-13.1-12.3-14.4-17.0-19.8-18.2-21.3-25.1-29.4-28.2-33.0-38.9-40.0 |
| Växlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 71 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,61 |
| Vikt, kg | 4610 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1790 kg |
| Bakvikt, kg | 2820 kg |
| Total längd, millimeter | 4290 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2300 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2823 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 550 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 740 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 566 |
| Vändradie, millimeter | 4450 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,45 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x28 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.7 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2003 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 28 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |