Massey Ferguson 6280
Äldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC.Lev i 32 ex tom 0012


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 6280 |
| Pris | 548 900 |
| Priset avser år | 2000 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 92 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 503 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 17.25:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 160 |
| Bränslepump | 24 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och AC.Lev i 32 ex tom 0012 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 980 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 65,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 32 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek synkroniserad samt fyra snabbväxlar o kopplingsfri framfram/back |
| Växellåda namn | Mek synkroniserad samt fyra snabbväxlar o kopplingsfri framfram/back |
| Växlar Fram | 2.1-2.5-3.0-3.5-3.2-3.8-4.5-5.3-4.5-5.3-6.2-7.3-6.6-7.7-9.1-10.6-8.1-9.5-11.2-13.2-12.3-14.4-17.0-19.9-17.0-20.0-23.6-27.6-24.7-28.9-34.1-40.0 |
| Växlar Bak | 2.1-2.5-3.0-3.5-3.2-3.8-4.5-5.3-4.5-5.3-6.2-7.3-6.6-7.7-9.1-10.6-8.1-9.5-11.2-13.2-12.3-14.4-17.0-19.9-17.0-20.0-23.6-27.6-24.7-28.9-34.1-40.0 |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,30 |
| Vikt, kg | 5300 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2200 kg |
| Bakvikt, kg | 3100 kg |
| Total längd, millimeter | 4820 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2300 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2880 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 700 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 570 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 700 |
| Vändradie, millimeter | 4800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 430 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 480/65x28 |
| Däck bak | 600/65x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 70 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 7 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 70 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1999 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |