Massey Ferguson 550
Veterantraktorer
3-cylindrig 4-takts vattenkyld direktinsprutad dieselmotor, MF-hytt med värme, defroster alt utrustad med Multi Power snabbväxel, MF-550 har sälts i ca 950 ex


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 550 |
| Pris | 52 500 |
| Priset avser år | 1977 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 33 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 250 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 170 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 91 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 250 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 67 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig 4-takts vattenkyld direktinsprutad dieselmotor, MF-hytt med värme, defroster alt utrustad med Multi Power snabbväxel, MF-550 har sälts i ca 950 ex |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 893 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 13,90 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 26,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 250 |
| Hydraulpump oljetryck | 176 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda alt med Multi Power snabbväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda alt med Multi Power snabbväxel |
| Växlar Fram | Fram MP 2.6-3.3-3.8-5.1-7.1-9.3-10.7-13.6-15.5-20.3-22.9-30.0 Fram 2.6-4.0-5.4-7.3-10.6-15.8-21.6-29.0 |
| Växlar Bak | Back MP 3.5-4.6-14.1-18.5 Back 3.6-14.4 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 12 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,44 |
| Vikt, kg | 2440 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 884 kg |
| Bakvikt, kg | 1556 kg |
| Total längd, millimeter | 3560 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1650 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2290 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 080 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 420 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 320 |
| Vändradie, millimeter | 3100 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 330 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,10 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50x16/6 |
| Däck bak | 12.4x32/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 36 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 36 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1976 |
| Sista försäljningsår | 1982 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 12 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |