Massey Ferguson 5465
Ăldre traktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 15 ex. tom 0406


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 5465 |
| Pris | 451 350 |
| Priset avser Är | 2004 |
| KĂ€nda begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 87 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 500 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| KompressionsförhÄllande | 17,50 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 120 |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 150 |
| BrÀnslepump | 28 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 15 ex. tom 0406 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 50,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 57 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt. 4 |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad 4-vÀxlad lÄda, tvÄ gruppvÀxlar, 2-stegs snabbvÀxel och separat fram/back alt. kopplingsfri fram/back |
| VÀxellÄda namn | Synkroniserad 4-vÀxlad lÄda, tvÄ gruppvÀxlar, 2-stegs snabbvÀxel och separat fram/back alt. kopplingsfri fram/back |
| VĂ€xlar Fram | 2.6-3.2-3.9-4.9-5.4-6.8-7.8-9.8-10.3-13.0-15.5-19.6-21.5-27.1-31.1-39.3 |
| VĂ€xlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 79 |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | 0 |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,43 |
| Vikt, kg | 4430 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 1960 kg |
| Bakvikt, kg | 2470 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 4496 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2300 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2811 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 780 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 566 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 636 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 4800 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 4,80 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 14.9x28 |
| DĂ€ck bak | 184,38 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 14 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 56 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 6 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 2x0.7 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 2003 |
| Sista försÀljningsÄr | 2007 |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |