Massey Ferguson 5435
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 5435 |
| Pris | 352 670 |
| Priset avser år | 2004 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 60 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 300 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 19.3:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 105 |
| Slagvolym | 4,40 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | - |
| Generator | 120 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 150 |
| Bränslepump | 30 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 50,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 57 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 200 |
| Yttre hydrauluttag | 2 alt. 4 |
| Transmission | |
| Transmission | 16-16 |
| Växellåda namn | Synkroniserad 4-växlad låda, två gruppväxlar, 2-stegs snabbväxel och seperat fram/back. Alt kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 2.5-3.1-3.7-4.7-5.2-6.5-7.5-9.4-9.9-12.5-15.0-18.9-20.7-26.7-30.0-37.9 |
| Växlar Bak | Lika som fram |
| Koppling | 2+3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Ja |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 80 |
| Ställbar ratt | Ja |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,87 |
| Vikt, kg | 3865 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1415 kg |
| Bakvikt, kg | 2450 kg |
| Total längd, millimeter | 4210 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2068 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2722 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 464 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 438 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 626 |
| Vändradie, millimeter | 4200 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,20 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x24 |
| Däck bak | 16.9x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 62 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.9 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2003 |
| Sista försäljningsår | 2006 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |