Massey Ferguson 4455
Äldre traktorer
4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. 2-WD alt. 4 WD


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 4455 |
| Pris | 378 180 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 72 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 270 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 324 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 270 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 70 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. 2-WD alt. 4 WD |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 890 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 074 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 29,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 52 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 270 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 2 st alt. 4st |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad 4-växlad låda med 3 grupperväxlar. |
| Växellåda namn | Synkroniserad 4-växlad låda med 3 grupperväxlar. |
| Växlar Fram | 0,9-1,4-2,0-2,8-3,7-5,4-7,9-11,3-12,7-18,8-27,4-38,9 |
| Växlar Bak | samma som fram, men 1 % |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 79 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,58 |
| Vikt, kg | 3580 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1370 kg |
| Bakvikt, kg | 2310 kg |
| Total längd, millimeter | 4096 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2175 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2663 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 387 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 710 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 720 |
| Vändradie, millimeter | 4800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 467 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6R24 |
| Däck bak | 16.9R34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 32 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 35 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | 2006 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |