Massey Ferguson 4315
Äldre traktorer
3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. 2WD och 4WD. Levererad i 6 ex. tom 0212


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 4315 |
| Pris | 268 600 |
| Priset avser år | 2002 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 40 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 250 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 192 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 17.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 95 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 250 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | 70 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 84 |
| Bränslepump | 8 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. 2WD och 4WD. Levererad i 6 ex. tom 0212 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 2 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 789 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 2 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 22,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 55 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 250 |
| Hydraulpump oljetryck | 210 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad, kopplingsfri fram/back |
| Växellåda namn | Synkroniserad, kopplingsfri fram/back |
| Växlar Fram | 2.4-3.6-5.2-7.4-9.5-14.2-20.8-29.5 |
| Växlar Bak | 2.8-3.7-5.3-7.6-9.8-14.7-21.3-30.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 81 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,63 |
| Vikt, kg | 2635 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 923 kg |
| Bakvikt, kg | 1712 kg |
| Total längd, millimeter | 3740 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1900 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2390 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 230 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 120 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 320 |
| Vändradie, millimeter | 3900 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 280 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,90 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2x20 |
| Däck bak | 380/85x28 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 6 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 50 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2001 |
| Sista försäljningsår | 2003 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |