Massey Ferguson 399
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 399 |
| Pris | 329 700 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 70 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 430 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 300 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 70 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 126 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 902 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 37,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 64 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 175 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Sideshift helsynkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växellåda namn | Sideshift helsynkroniserad växellåda. Diffspärr |
| Växlar Fram | 1.7-2.2-2.9-3.8-4.8-6.3-8.3-10.9-13.1-17.2-22.5-29.5 |
| Växlar Bak | 1.7-2.3-3.0-3.9-4.9-6.4-8.5-11.1-13.4-17.5-22.9-30.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,75 |
| Vikt, kg | 3745 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1755 kg |
| Bakvikt, kg | 1990 kg |
| Total längd, millimeter | 4350 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2180 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2740 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 640 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 640 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 4700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x28 |
| Däck bak | 16.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 14 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 47 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.3 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 47 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1986 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 23 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |