Massey Ferguson 365
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 365 |
| Pris | 187 700 |
| Priset avser år | 1989 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 41 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 243 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 2 |
| Generator | 70 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 108 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 893 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 900 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 21,40 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 52,70 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 207 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Synkroniserad växellåda med snabbväxel. Diffspärr |
| Växellåda namn | Synkroniserad växellåda med snabbväxel. Diffspärr |
| Växlar Fram | 2.0-2.6-3.0-3.9-5.6-7.1-8.3-10.5-12.4-15.7-22.8-28.9 |
| Växlar Bak | 3.0-3.9-12.4-15.7 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,42 |
| Vikt, kg | 3420 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1368 kg |
| Bakvikt, kg | 2052 kg |
| Total längd, millimeter | 3850 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2000 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2600 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 350 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 580 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 530 |
| Vändradie, millimeter | 3750 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 340 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,75 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6X24 |
| Däck bak | 16.9X34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 47 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.2 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 47 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1986 |
| Sista försäljningsår | 1990 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 15 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |