Massey Ferguson 3615
Äldre traktorer
3-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo Max motoreffekt 43 kW vid 2000 rpm Avgasrening steg IIIA,


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 3615 |
| Pris | 298 300 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 43 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 150 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 245 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 19.3:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 3,30 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 150 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 80 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 110 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig direktinsprutad dieselmotor med turbo Max motoreffekt 43 kW vid 2000 rpm Avgasrening steg IIIA, |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 648 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | II |
| Dragkraft lägesreglering | Ja |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 25,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 43,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 150 |
| Hydraulpump oljetryck | 190 |
| Yttre hydrauluttag | 2 st alt 3 st |
| Transmission | |
| Transmission | 24 x 24 |
| Växellåda namn | 4-växlad synkroniserad låda med tre grupper och en mekanisk splitter. |
| Växlar Fram | 0,6-0,8-1,2-1,7-0,7-1,0-1,4-2,0-2,6-3,8-5,5-8,0-3,1-4,5-6,5-9,4-11,6-16,9-24,4-35,4-13,6-19,8-28,6-41,5 |
| Växlar Bak | 0,6-0,9-1,3-1,9-0,7-1,1-1,5-2,2-2,8-4,1-6,0-8,6-3,3-4,8-7,0-10,1-12,5-18,2-26,4-38,2-14,7-21,4-30,9-44,8 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 79 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 2 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,26 |
| Vikt, kg | 3260 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1360 kg |
| Bakvikt, kg | 1900 kg |
| Total längd, millimeter | 3740 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2000 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2510 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 080 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 310 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 198 |
| Vändradie, millimeter | 4350 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 390 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,35 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.2R24 |
| Däck bak | 16.9R30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 62 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x0.6 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2007 |
| Sista försäljningsår | 2007 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |