Massey Ferguson 3090
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och AC.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 3090 |
| Pris | 342 400 |
| Priset avser år | 1989 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 75 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 375 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 400 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 55 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 190 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och AC. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 980 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 48,10 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Dyna Shift synkroniserad växellåda med 4-stegs Power Shift. Diffspärr |
| Växellåda namn | Dyna Shift synkroniserad växellåda med 4-stegs Power Shift. Diffspärr |
| Växlar Fram | 1.7-2.0-2.2-2.4-2.6-2.9-3.1-3.4-3.6-4.2-4.4-4.9-5.3-5.8-6.2-7.0-7.3-8.4-8.9-9.8-10.6-11.6-14.1-14.7-16.8-17.8-19.9-21.3-23.3-25.0-29.4 |
| Växlar Bak | 1.8-2.2-2.3-2.6-2.8-3.1-3.2-3.3-3.9-3.9-4.1-4.6-5.4-5.8-6.8-7.5-8.9-9.5-10.5-11.3-12.4-13.2-13.3-15.6-15.7-16.6-18.6-19.9-21.7-23.2-27.5 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,98 |
| Vikt, kg | 4980 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2290 kg |
| Bakvikt, kg | 2690 kg |
| Total längd, millimeter | 4472 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1987 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2830 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 700 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 568 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 536 |
| Vändradie, millimeter | 4700 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 460 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,70 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x28 |
| Däck bak | 18.4x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 17 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1986 |
| Sista försäljningsår | 1990 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 25 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |