Massey Ferguson 3075
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och Wastegateventil. Säkerhetshytt med värme och defroster.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 3075 |
| Pris | 373 600 |
| Priset avser år | 1994 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 67 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 386 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 200 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 100 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 70 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 190 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo och Wastegateventil. Säkerhetshytt med värme och defroster. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 980 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 000 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 57,40 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 180 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Dynashift helsynkroniserad växellåda med 4-stegs Power Shift. Diffspärr |
| Växellåda namn | Dynashift helsynkroniserad växellåda med 4-stegs Power Shift. Diffspärr |
| Växlar Fram | 2.0-2.4-2.8-3.3-3.5-4.0-4.5-4.8-5.3-5.6-6.2-6.3-7.2-7.4-7.6-8.5-8.9-10.0-10.5-12.3-13.0-15.2-17.0-17.9-19.9-20.9-23.1-23.5-27.0-27.6-30.0-30.0 |
| Växlar Bak | 1.9-2.2-2.6-3.1-3.3-3.8-4.3-4.5-5.0-5.3-5.8-5.9-6.8-6.9-7.2-8.0-8.4-9.4-9.9-11.6-12.2-14.3-16.0-16.8-18.8-19.7-21.7-22.1-25.4-25.9-28.2-28.2 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 4,31 |
| Vikt, kg | 4310 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1710 kg |
| Bakvikt, kg | 2600 kg |
| Total längd, millimeter | 4590 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2220 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2720 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 550 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 550 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 430 |
| Vändradie, millimeter | 4400 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 440 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,40 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 13.6x28 |
| Däck bak | 16.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 60 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 6 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.8 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 60 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1993 |
| Sista försäljningsår | 1994 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 17 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |