Massey Ferguson 2685
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i ca 10 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 2685 |
| Pris | 323 700 |
| Priset avser år | 1986 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 83 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 422 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 450 |
| Kompressionsförhållande | 15.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 640 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 213 |
| Bränslepump | 23 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och luftkonditionering, 4WD. Lev i ca 10 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 990 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 090 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 61,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 53,30 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 640 |
| Hydraulpump oljetryck | 16 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Elmanövrerad Speedshift snabbväxel, alla växlar synkroniserade, elektrohydr manövrering av differentialspärr |
| Växellåda namn | Elmanövrerad Speedshift snabbväxel, alla växlar synkroniserade, elektrohydr manövrering av differentialspärr |
| Växlar Fram | 2.0-2.7-3.1-4.1-4.3-5.7-6.0-7.0-8.0-9.2-10.6-14.1.14.9-20.0-20.6-27.5 |
| Växlar Bak | 2.3-3.1-3.5-4.7-4.9-6.5-6.8-7.9-9.1-10.4-12.0-16.0 |
| Koppling | 2 och 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,08 |
| Vikt, kg | 6080 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2710 kg |
| Bakvikt, kg | 3370 kg |
| Total längd, millimeter | 5090 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2120 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2880 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 730 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 600 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 560 |
| Vändradie, millimeter | 5600 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 360 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,60 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 14.9x28/6 |
| Däck bak | 18.4x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 11 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x3.3 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 85 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1984 |
| Sista försäljningsår | 1986 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 27 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |