Massey Ferguson 2680
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, MF-hytt med värme och defroster och luftkonditionering,2WD alt 4WD


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 2680 |
| Pris | 169 000 |
| Priset avser år | 1981 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 82 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 422 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 450 |
| Kompressionsförhållande | 15.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 400 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 213 |
| Bränslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, MF-hytt med värme och defroster och luftkonditionering,2WD alt 4WD |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | - |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 1 |
| Lyftkraft, kN | 44,10 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 55 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 400 |
| Hydraulpump oljetryck | 168 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Speedshift snabbväxel, synkr växlar inom hög resp låg växelområdet, hydr-manövr diff-spärr |
| Växellåda namn | Speedshift snabbväxel, synkr växlar inom hög resp låg växelområdet, hydr-manövr diff-spärr |
| Växlar Fram | Låg 1.9-2.5-2.6-3.5-3.9-5.2-5.4-7.2 hög 7.1-9.5-9.9-13.2-14.9-19.8-20.6-27.4 |
| Växlar Bak | låg 2.1-2.8-2.9-3.9-4.4-5.9-6.1-8.2 hög 8.1-10.8-11.2-14.9 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 5,68 |
| Vikt, kg | 5680 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2230 kg |
| Bakvikt, kg | 3445 kg |
| Total längd, millimeter | 5090 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2070 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2860 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 660 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 520 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 560 |
| Vändradie, millimeter | 4750 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 490 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,75 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/8 |
| Däck bak | 18.4x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 85 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 85 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1980 |
| Sista försäljningsår | 1983 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 27 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |