Massey Ferguson 2430
Äldre traktorer
4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 12 ex tom. 0907


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 2430 |
| Pris | 294 610 |
| Priset avser år | 2007 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 49 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 210 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 19:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 94 |
| Slagvolym | 3 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | 95 |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 90 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld direktinsprutad dieselmotor med turbo. Levererad i 12 ex tom. 0907 |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 3 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 363 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 480 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 3 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 21,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 57 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 185 |
| Yttre hydrauluttag | 2 st alt. 4st |
| Transmission | |
| Transmission | SSynkroniserad 5-växlad låda med tre grupper. |
| Växellåda namn | SSynkroniserad 5-växlad låda med tre grupper. |
| Växlar Fram | 1,6-2,2-3,1-4,1-5,5-4,4-5,8-8,3-11,1-14,8-11,9-15,9-22,7-30,2-40,3 |
| Växlar Bak | 1,6-2,2-3,1-4,2-5,6-4,4-5,9-8,4-11,2-14,9-12,0-16,0-22,9-30,6-40,7 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | 80 |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 3,05 |
| Vikt, kg | 3050 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1310 kg |
| Bakvikt, kg | 1740 kg |
| Total längd, millimeter | 4020 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1876 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2485 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 162 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 550 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 520 |
| Vändradie, millimeter | 3054 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 414 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,05 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 12.4R20 |
| Däck bak | 14.9R30 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 7 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 35 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 5 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x1.5 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | se k-överföring |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 2004 |
| Sista försäljningsår | 2007 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |