Massey Ferguson 185
Veterantraktorer
4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. Lev. i 3 olika versioner: S med 8 växlar framåt och 2 bakåt. S Turbo med 8 växlar framåt och 2 bakåt. Allmatic med 12 växlar framåt och 4 bakåt. Lev. i ca. 1600 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 185 |
| Pris | 40 000 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 54 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 000 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 287 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 360 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 4 |
| Cylinderdiameter | 101 |
| Slagvolym | 4 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 130 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 80 |
| Bränslepump | 23 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 4-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor. Säkerhetshytt med värme och defroster. Lev. i 3 olika versioner: S med 8 växlar framåt och 2 bakåt. S Turbo med 8 växlar framåt och 2 bakåt. Allmatic med 12 växlar framåt och 4 bakåt. Lev. i ca. 1600 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 685 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 17,80 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 14,10 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 130 |
| Hydraulpump oljetryck | 166 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | S=Mekanisk växellåda med 8 + 2 växlar. Allmatic= mekanisk växellåda med hydraulisk snabbväxel med 12 + 4 växlar, differentialspärr. |
| Växellåda namn | S=Mekanisk växellåda med 8 + 2 växlar. Allmatic= mekanisk växellåda med hydraulisk snabbväxel med 12 + 4 växlar, differentialspärr. |
| Växlar Fram | S= 2.2-3.3-4.5-6.1-8.9-13.3-18.1-24.3 |
| Växlar Bak | 3.0-12.1 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 3 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 2,91 |
| Vikt, kg | 2910 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 1120 kg |
| Bakvikt, kg | 1790 kg |
| Total längd, millimeter | 3400 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1850 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2370 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 080 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 320 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 420 |
| Vändradie, millimeter | 3430 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 410 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 3,43 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 7.50 x 18/6 alt. 10.00 x 16/8 |
| Däck bak | 16.9/14 x 34/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 8 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 29 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 29 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1972 |
| Sista försäljningsår | 1978 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 14 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |