Massey Ferguson 135
Veterantraktorer
3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor.Störtbåge alt. med inklädsel, senare säkerhetshytt. Lev. i 3 versioner S med 6 växlar framåt och 2 bakåt. Special med 8 växlar framåt och 2 bakåt. Allmatic med 12 växlar framåt och 4 bakåt, såld i c:a 12300 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 135 |
| Pris | 23 700 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 32 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 250 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 165 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 360 |
| Kompressionsförhållande | 18.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 3 |
| Cylinderdiameter | 91 |
| Slagvolym | 2 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 390 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 48 |
| Bränslepump | 23 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 3-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor.Störtbåge alt. med inklädsel, senare säkerhetshytt. Lev. i 3 versioner S med 6 växlar framåt och 2 bakåt. Special med 8 växlar framåt och 2 bakåt. Allmatic med 12 växlar framåt och 4 bakåt, såld i c:a 12300 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 685 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 14,02 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 14,80 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 390 |
| Hydraulpump oljetryck | 137 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Standard= mekanisk växellåda med 6 växlar framåt och 2 bakåt. Special= 8+ 2 växlar. Allmatic= 12+4 växlar, differentialspärr. |
| Växellåda namn | Standard= mekanisk växellåda med 6 växlar framåt och 2 bakåt. Special= 8+ 2 växlar. Allmatic= 12+4 växlar, differentialspärr. |
| Växlar Fram | 2.6-3.9-5.4-7.2-10.5-15.8-21.6-29.0 |
| Växlar Bak | 3.6-29.0 |
| Koppling | 1+2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 12 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 1,98 |
| Vikt, kg | 1980 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 750 kg |
| Bakvikt, kg | 1230 kg |
| Total längd, millimeter | 2980 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 1650 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2180 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 1 900 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 220 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 320 |
| Vändradie, millimeter | 2650 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 330 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 2,65 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 6.00 x 16/6 alt. 6.00 x 19/6 |
| Däck bak | 12.4/11 x 28/6 alt. 12.4/11 x 32/6 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 6 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 25 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 25 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1966 |
| Sista försäljningsår | 1979 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 10 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |