Massey Ferguson 1250
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med vÀrme och defroster, ramstyrd 4WD med 4 lika stora hjul MF-1250 har sÄlts i ca 10 ex


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 1250 |
| Pris | 231 400 |
| Priset avser Är | 1981 |
| KĂ€nda begagnatpriser | 480 000 kronor (Klaravik, sep 2023) |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 73 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 500 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 370 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 100 |
| KompressionsförhÄllande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 98 |
| Slagvolym | 6 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 500 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| SpÀnning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 318 |
| BrÀnslepump | 18 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med vÀrme och defroster, ramstyrd 4WD med 4 lika stora hjul MF-1250 har sÄlts i ca 10 ex |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 1 000 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | - |
| Motorvarvtal, 540 RPM | - |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 216 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lÀgesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| AvkÀnning | 3 |
| Lyftkraft, kN | 42,90 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 26 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 500 |
| Hydraulpump oljetryck | 231 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk vÀxellÄda med hydr snabbvÀxel , hydr-manövrerad differentialspÀrr |
| VÀxellÄda namn | Mekanisk vÀxellÄda med hydr snabbvÀxel , hydr-manövrerad differentialspÀrr |
| VĂ€xlar Fram | 1.9-2.5-2.9-3.8-5.4-7.0-8.0-10.5-12.0-15.8-22.1-28.9 |
| VĂ€xlar Bak | 2.7-3.6-12.1-15.8 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| PassagerarsÀte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| StÀllbar ratt | Nej |
| FjÀdrar framaxel | - |
| Vikt och mÄtt | |
| TillÄten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,28 |
| Vikt, kg | 6275 kg (tjÀnstevikt) |
| Framvikt, kg | 4100 kg |
| Bakvikt, kg | 2175 kg |
| Total lÀngd, millimeter | 5170 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2030 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2950 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 560 |
| SpÄrvidd fram, millimeter | 1 520 |
| SpÄrvidd bak, millimeter | 1 520 |
| VĂ€ndradie, millimeter | 3720 millimeter |
| FrigÄngshöjd, millimeter | 380 |
| Höjd, meter | - |
| VĂ€ndradie, meter | 3,72 |
| DÀck och bandstÀll | |
| DĂ€ck fram | 16.9x34/8 |
| DĂ€ck bak | 16.9x34/8 |
| BandstÀll | - |
| Band | - |
| OljemÀngder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| OljemÀngd motor, Liter | 15 |
| OljemÀngd kraftöverföring, Liter | 33 |
| OljemÀngd framaxel, Liter | 18 |
| OljemÀngd navredukt, Liter | 4x3.1 |
| OljemÀngd hydraulsystem, Liter | 33 |
| Ăvrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellÄr | 1980 |
| Sista försÀljningsÄr | 1981 |
| Produktionsland | - |
| OriginalfÀrg | Röd |
| Kylsystem | 18 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| SÀljstatus | UtgÄtt |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| KĂ€lla | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |