Massey Ferguson 1155
Veterantraktorer
8-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med kupevärmare och överrycksventilation, MF-1155 har sålts i ca 20 ex


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | Massey Ferguson |
| Modell | 1155 |
| Pris | 140 000 |
| Priset avser år | 1975 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 104 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 520 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 8 |
| Cylinderdiameter | 108 |
| Slagvolym | 9 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 200 |
| Startmotor effekt | 3 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 208 |
| Bränslepump | 43 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 8-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor, hytt med kupevärmare och överrycksventilation, MF-1155 har sålts i ca 20 ex |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 000 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | - |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 0 |
| Lyftkraft, kN | 32,00 kN |
| Hydraulpump, typ | 4 |
| Hydraulpump kapacitet | 60 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 200 |
| Hydraulpump oljetryck | 165 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk växellåda med hydr snabbväxel , hydr-manövrerad differentialspärr |
| Växellåda namn | Mekanisk växellåda med hydr snabbväxel , hydr-manövrerad differentialspärr |
| Växlar Fram | 3.6-4.5-5.7-7.2-7.7-9.7-10.4-13.1-16.3-20.6-22.2-28.0 |
| Växlar Bak | 2.9-3.7-8.5-10.7 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,56 |
| Vikt, kg | 7560 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 2460 kg |
| Bakvikt, kg | 5100 kg |
| Total längd, millimeter | 4590 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2390 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2870 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 770 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 520 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 780 |
| Vändradie, millimeter | 4270 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 360 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 4,27 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 11.00x16/6 |
| Däck bak | 20.8x38/8 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 83 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 83 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1975 |
| Sista försäljningsår | 1980 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 47 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |