International 3388
Veterantraktorer
6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och luftkonditionering. 4WD med lika stora hjul runt om. Lev i 10 ex.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | International |
| Modell | 3388 |
| Pris | 279 000 |
| Priset avser år | 1982 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 97 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 400 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 550 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 700 |
| Kompressionsförhållande | 16.0:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 109 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 645 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 579 |
| Bränslepump | 2 |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cyl vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo. Säkerhetshytt med värme och luftkonditionering. 4WD med lika stora hjul runt om. Lev i 10 ex. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | 1 |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 2 100 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 2 070 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | 1 |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 2 |
| Lyftkraft, kN | 37,36 kN |
| Hydraulpump, typ | 2 |
| Hydraulpump kapacitet | 65 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 645 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mekanisk med hydr snabbväxel |
| Växellåda namn | Mekanisk med hydr snabbväxel |
| Växlar Fram | 2.8-3.3-4.5-5.2-6.5-7.7-7.8-9.1-9.9-11.6-15.5-22.9-26.7 |
| Växlar Bak | 4.9-5.7-7.6-8.9-11.2-13.1-13.3-15.6 |
| Koppling | 3 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 2 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | - |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 7,85 |
| Vikt, kg | 7850 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 4210 kg |
| Bakvikt, kg | 3640 kg |
| Total längd, millimeter | 5800 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2590 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 2900 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 790 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 520 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 520 |
| Vändradie, millimeter | 5800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 430 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 5,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 16.9x38 |
| Däck bak | 16.9x38 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 19 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 89 |
| Oljemängd framaxel, Liter | 17 |
| Oljemängd navredukt, Liter | 2x4 |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 89 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1981 |
| Sista försäljningsår | 1984 |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Röd |
| Kylsystem | 32 |
| Luftkyld | Inte luftkyld |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |