County 1454
Veterantraktorer
6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD med lika stora hjul runt om.


| Produkt | |
|---|---|
| Tillverkare | County |
| Modell | 1454 |
| Pris | 83 600 |
| Priset avser år | 1972 |
| Kända begagnatpriser | - |
| Motor och motorrum | |
| Effekt, kW | - |
| Maxeffekt, hp | - |
| Maxeffekt, kW | 100 |
| Max effekt vid motorvarvtal, RPM | 2 200 |
| Nominell effekt, kW/RPM | - |
| Boosteffekt, kW/RPM | - |
| Vridmoment, Nm/rpm | - |
| Max vridmoment | 517 |
| Max vridmoment vid motorvarvtal | 1 600 |
| Kompressionsförhållande | 16.5:1 |
| Cylindrar/volym, liter | 6 |
| Cylinderdiameter | 111 |
| Slagvolym | 7 |
| Nominellt varvtal, RPM | 2 470 |
| Startmotor effekt | 4 |
| Generator | - |
| Spänning, Volt | 12 |
| Avgasrening | Nej |
| Dieseltank/Ureatank, L | 163 |
| Bränslepump | - |
| Miljöfordon | NEJ |
| Drivlina | 6-cylindrig vattenkyld 4-takts direktinsprutad dieselmotor med turbo, säkerhetshytt med värme och defroster, 4WD med lika stora hjul runt om. |
| Kraftuttag | |
| Kraftuttag | 540 |
| Manövrering | - |
| Axeldiameter | 35 |
| Motorvarvtal, 540 RPM | 1 900 |
| Motorvarvtal, 1000 RPM | 1 935 |
| Trepunkt och hydraulik | |
| Trepunktskoppling kategori | - |
| Dragkraft lägesreglering | Nej |
| Elektroniskt system | Nej |
| Avkänning | 1 |
| Lyftkraft, kN | 31,39 kN |
| Hydraulpump, typ | 1 |
| Hydraulpump kapacitet | 60,50 |
| Hydraulpump kapacitet, RPM | 2 470 |
| Hydraulpump oljetryck | 17 |
| Yttre hydrauluttag | - |
| Transmission | |
| Transmission | Mek växellåda m hydr snabbväxel |
| Växellåda namn | Mek växellåda m hydr snabbväxel |
| Växlar Fram | 2.2-2.8-3.1-4.0-4.7-6.0-6.2-7.2-8.1-9.3-10.3-13.2-15.4-19.8-20.6-26.5 |
| Växlar Bak | 2.7-3.5-9.0-11.6 |
| Koppling | 2 |
| Utrustning | |
| Utrustning | - |
| Bromsar | 5 |
| Passagerarsäte | Nej |
| Ergonomi | |
| Ljud, dB(A) | - |
| Ställbar ratt | Nej |
| Fjädrar framaxel | 0 |
| Vikt och mått | |
| Tillåten totalvikt, kg | - |
| Vikt, kg | 6,82 |
| Vikt, kg | 6820 kg (tjänstevikt) |
| Framvikt, kg | 3765 kg |
| Bakvikt, kg | 3055 kg |
| Total längd, millimeter | 4030 millimeter |
| Total bredd, millimeter | 2370 millimeter |
| Total höjd, millimeter | 3030 millimeter |
| Hjulbas, millimeter | 2 060 |
| Spårvidd fram, millimeter | 1 830 |
| Spårvidd bak, millimeter | 1 830 |
| Vändradie, millimeter | 6800 millimeter |
| Frigångshöjd, millimeter | 381 |
| Höjd, meter | - |
| Vändradie, meter | 6,80 |
| Däck och bandställ | |
| Däck fram | 18.4/15x34 |
| Däck bak | 18.4/15x34 |
| Bandställ | - |
| Band | - |
| Oljemängder | |
| Flöde/tryck, l/min / Mpa | - |
| Oljemängd motor, Liter | 13 |
| Oljemängd kraftöverföring, Liter | 65 |
| Oljemängd framaxel, Liter | - |
| Oljemängd navredukt, Liter | - |
| Oljemängd hydraulsystem, Liter | 65,30 |
| Övrigt | |
| Körhastighet, km/h | - |
| Första modellår | 1972 |
| Sista försäljningsår | |
| Produktionsland | - |
| Originalfärg | Blå |
| Kylsystem | 18 |
| Luftkyld | - |
| Säljstatus | Utgått |
| Ansvarig och info | |
| Senast uppdaterad | Hösten 2022 |
| Källa | Traktorkalendern |
| Ansvarig | fredrik.stork@atl.nu |