
Köp vete och sälj socker
Vetepriset sjönk med ytterligare 2 procent i Paris, men föll med 6 procent i Chicago. Till och med kategorin producenter i CFTC:s Committment of Traders rapport är nu nettoköpta terminskontrakt. Det är det omvända mot ”prissäkring” vilket bevisar att lantbrukares riskhantering med hjälp av terminer är vad som kallats ”speck-hedge”. Nu tycker lantbrukare i USA att det är värt den extra risken att köpa mer vete på termin än de producerar.

Majs och socker
Kina annullerade köp av majs på 233 000 ton, vilket fick priset på majs på fall. Jag tolkar det som ett tecken på att kinesiska hushåll känner av samma lågkonjunktur som svenska.
Samtidigt är relationen mellan majs och socker fördelaktig för majs för att tillverka etanol. I diagrammet nedan ser vi utvecklingen för kvoten mellan socker och majs indexerat till 100 i början. Som vi kan se har socker blivit en dyr råvara för tillverkningen av etanol.