d

Marknaden får stöd

De senaste veckornas rekyl på marknaden fick i veckan stöd från biobränslenyheter från Indien, en överlag något positiv Wasde-rapport från USDA samt från klimatvarningar.

Sockerfabrik. Nära Ozar, Pune.
Olje- och gasministern i Indien sade i torsdags att inblandningen av etanol i bensin passerade 15 procent i maj och att målet på 20 procent inblandning år 2030 kan nås redan nästa år. FOTO: ISTOCK

“La Niña Watch”

Australiens meteorologiska byrå har utfärdat en ”La Niña Watch”, det vill säga en varning om att ett La Niña kan börja senare i år. Detta La Niña syns dock inte i deras egen ensemblemodell. Kanadensiska CanSIPS är den enda prognosmakaren av sju, som säger att La Niña nås redan i juli. För augusti har de emellertid sällskap av amerikanska NOAA och i september även av UK Met-Office. I Brasiliansk media tas för givet att La Niña snart återvänder och att inflationen kommer att göra baslivsmedel dyrare.