d

Är det här lugnet längs botten av prisnedgången?

Marknaderna för jordbruksprodukter har rört sig väldigt lite. Är det ett lugn inför helgerna? Eller är det lugnet när marknaderna rör sig längs en botten? Marknaderna har trots detta bjudit på underhållning och intressanta fenomen och det ska vi titta närmare på.

Mjölk på eurosedlar.
Mars-terminen på SMP var oförändrad i veckan, medan terminen på smör steg med en procent. I USA var terminspriset på Klass-3-mjölk oförändrat. FOTO: ISTOCK/RALF LIEBHOLD

AMIS och WASDE

Förutsägbara som Beavis & Butthead, gick AMIS och USDA åt olika håll vad gäller utgående lager av vete. AMIS tror att det blir mindre vete i utgående lager 2023/24 och USDA tror i sin WASDE att det blir mer. För majs är de överens om att utgående lager ökar. Likaså att lagren minskar för sojabönor. AMIS sänkte utgående lager av soja mer än vad USDA gjorde och jag tror att AMIS har mer rätt där, därför att USDA bara sänkte Brasiliens produktion från 163 till 161 miljoner ton. Jag tror att skörden i Brasilien mycket väl kan nå upp till bara drygt 150 miljoner ton.