
Mjölkpriset fortsätter upp: Kan passera sex kronor
Mjölkpriset fortsätter uppåt och kan passera sex kronor före årsskiftet. Samtidigt stiger priserna på naturgas och urea, medan utvecklingen på oljemarknaden väcker fortsatt oro kring dieseln.

Vetepriset steg marginellt i veckan på Parisbörsen, men handlades ner drygt en procent i Chicago. Skillnaden beror sannolikt helt på att dollarn stärktes i veckan.
Sojamjölet stärktes med två procent och sojaoljan tappade två procent med konsekvensen att priset på sojabönor kunde stiga med en procent. Sojaoljans svaghet berodde sannolikt på att priset på diesel sjönk, någon procent mer än sojaoljan. Detta är ett tecken på den makt dieselpriset fått över hela marknaden.
Urea FOB US Gulf steg med 2 procent i veckan och har gått upp med 18 procent på en månad. Urea CFR Brasilien steg med 9 procent i veckan och har gått upp med 16 procent på en månad. Priset på naturgas i USA har gått upp med +11 procent på en månad. Priset på naturgas i Västeuropa har gått upp med +24 procent på en månad. Naturgas är den huvudsakliga råvaran till framställning av urea.
För ett år sedan var vetepriset lågt i förhållande till priset på kvävegödsel, men den relationen handlas nu mer ”normalt”, efter veteprisets uppgång i år. Nu förefaller emellertid priserna på naturgas vara kraftigt stigande igen.
Mjölken stiger
Syntetiskt mjölkpris beräknat från terminspriset på mjölk och SMP på EEX-börsen i Tyskland steg med drygt två procent i veckan från 5,56 kr per kg till 5,70 kr.
Prisutvecklingen på mjölk har en tendens att vara starkt trendande. Går priset upp är det sannolikt att priset fortsätter att gå upp. Detta tyder på en omogen marknad som har ett obetydligt inslag av spekulanter som snabbare kan handla priset till ”rätt” prisnivå. Spekulation innebär att man försöker göra rimliga gissningar om vad ”rätt pris” borde vara, på basis av den information som finns tillgänglig och sedan handla efter det. En marknad utan inslag av sådant funderande och agerande blir en marknad med dålig ”price discovery”, det vill säga priset svarar inte mot vad all känd information säger att priset borde vara.
Som jag skrev förra veckan har många banker och deras kunder haft svårt att handla på börsen EEX. Troligen innebär flytten till CME i Chicago att fler kan handla, med bättre ”price discovery”.
Diagrammet nedan visar prisutvecklingen på ”syntetisk mjölk” (från smör och SMP) i kronor per kg.