– Jag ser att vi har potential för en 50-procentig ökning på 3-5 års sikt, säger Joakim Bratell, vd på Toppfrys, som i dagsläget har kontraktsodling på 2 500 hektar.
Ärtjättar vill expandera – söker nya odlare
Efterfrågan på svenska ärtor är stark. Både Toppfrys och Foodhills planerar att kontraktera ytterligare odlare och expandera.

Foodhills vill också växa från dagens 2 300 till 4 500 hektar. Målsättningen är att komma upp i en skörd på 20 000 ton till 2024.
– Vi vågar inte växa så mycket till nästa år men sedan kommer det att bli fullt fokus på frågan igen. Efterfrågan på vegetabiliska proteiner ökar i världen, säger vd Karl Beckman.
Han menar att det finns ett stort intresse från lantbrukare som tidigare odlat ärtor att börja igen.
– Samtidigt välkomnar vi absolut nya odlare där det inte finns några växtföljdsjukdomar i marken av ärtor, säger Karl Beckman.