d

Uttjänt julgran mums för getter

Problem med att bli av med granen? I norra Skåne kan julfirare som ledsnat på det barrande åbäket lämna det till Glada getens gårdsmejeri, så käkar getterna upp den.

– Det är bra och nyttigt för dem att äta gran. Getter ute i naturen äter buskar och sly, säger ägaren Victoria Mårtensson Winberg till Kristianstadsbladet.

Tål inte kungsgran

Men vad som helst går inte ned. Mejeriet i Lilla Oberöd utanför Tyringe tar endast emot vanliga granar, för även getter kan ha känslig mage.

– Vi tar inte kungsgranar, silvergranar eller tallar, de ska inte vara bra för getterna att äta, säger Victoria Mårtensson Winberg.

Det går även bra att lämna granar som är halvt avbarrade, getterna sätter även i sig barken.

Gården har 100 getter, varav 55 fullvuxna, och målet är att starta egen produktion av getost och messmör.

Kan bli värme

Varje år slängs cirka tre miljoner granar ut från svenska hem då julfirandet är till ända.

För den som inte har några glupska getter i närheten kan det vara en smart idé att lämna granen till återvinning.

Om samtliga granar återvanns skulle det räcka för att värma ungefär 4 000 lägenheter eller 1 200 villor under ett år, enligt siffror från Stockholms stad.

Vad tycker du om artikeln

Logga in för att reagera på artikeln

Var med i diskussionen

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Kommentarer

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.


Företagande