– Dyker det upp en skogsegendom av någorlunda storlek i södra Sverige så är vi intresserade, säger Rune Andersson till Dagens Industri.
Medveten strategi
Så sent som i somras köpte företaget Örmo Skogar med 4 100 hektar skog och ett virkesförråd om 575 00 skogskubikmeter i Småland.
Efter affären äger Mellby gård totalt 8 000 hektar mark i Skåne, Småland och Blekinge. Cirka 7 000 hektar är skog, 500 hektar så kallad inägomark och återstoden impediment i form av en stor torvmosse vid Norra Mellby.
Skogsköpen är en medveten strategi som innebär att en viss andel av företagsgruppens substansvärde ska ligga i stabila realtillgångar.
Rune Andersson säger sig vara redo att hosta upp mellan en halv och en miljard kronor om rätt köpläge uppstår.
– Alternativen när det gäller realinvesteringar är skog eller fastigheter. Det är mycket roligare att gå runt i en skog än att stirra på en tegelhög, säger Rune Andersson till tidningen.