Bärplockare larmade om skogsbrand
I går eftermiddag fick räddningstjänsten larm om en skogsbrand i Jämtland. En grupp bärplockare i trakten av Kårböle uppskattade den antända ytan till omkring 2,5 hektar.
Brandkårer från både Ytterhogdal och Sveg skickades till hygget vid Storkännberget, cirka 2,5 mil sydöst om Ytterhogdal, som fattat eld under lördagseftermiddagen.
Även ett brandflyg skickades från Östersund för att söka av området runt det antända hygget, för att undersöka om det brann på fler ställen.– Just nu är det inte någon större fara men det blåser så det kan bli allvarligt, säger Thomas Fredriksson, inre befäl vid Jämtlands räddningsförbund under eftermiddagen.Enligt Fredriksson hotades inga fastigheter av branden.Vid 21-tiden hade räddningstjänsten fått kontroll över branden och kunna släcka den.– Det är släckt nu och vi har överlämnat ärendet till skogsägaren, säger Thomas Fredriksson till Helahalsingland.se.Ännu finns ingen teori om vad som startade branden.