d

Förslag på enklare betesregler

Jordbruksverket föreslår enklare betesregler för nötkreatur.

Som ATL tidigare rapporterat har det varit på gång med förenklade och mer flexibla betesregler.

På måndagen kom Jordbruksverket med förslagen. Den största förändringen är att Jordbruksverket föreslår att kravet på ett visst antal sammanhängande dygn med bete tas bort.

– Vi föreslår helt enkelt det är för att öka flexibiliteten och underlätta för bönderna att sin beteshållning, säger Gunnar Palmqvist på Jordbruksverkets enhet för idisslare och gris till ATL.

Utifrån väderförhållande

Företagen får en större frihet att planera och anpassa betes- och utomhushållningen efter när det är som lämpligast för djuren utifrån väder och andra förutsättningar, anser Jordbruksverket.

Förslaget ser till att djuren fortfarande hålls utomhus under perioden när det är som mest gynnsamt genom att det fortfarande är krav på att ett visst antal dygn ska infalla under perioden.

Har kritiserats

I konsekvensutredningen skriver Jordbruksverket att de föreslagna reglerförändringarna kan göras med en bibehållen djurvälfärd.

Betesreglerna har kritiserats för att vara begränsande för lantbrukare att själva avgöra när det är lämpligt att hålla djur ute respektive inne. Det i kombination med krav på journalföring har upplevts som en administrativ börd och det har även funnits osäkerhet kring hur föreskriftena ska tolkas. 

- Vi föreslår också att kravet på betesplan tas bort och det innebär att det inte längre finns några administrativa krav kvar när det gäller betesbehållningen, fortsätter Gunnar Palmqvist.

Ut på remiss

De nya förslagen ska ut på remiss. LRF välkomnar att reglerna utveckas.

"Vi ser de nya de nya betesreglerna som ett bra steg på vägen och vi har haft en konstruktiv dialog med Jordbruksverket. Förenklingarna ger en bättre möjlighet för djurhållaren att anpassa mjölkkornas utevistelse till kalvningar och laktationscykler", säger Palle Borgström, ordförande för Mjölkdelegationen i ett pressutskick.