Sedan ett år tillbaka samarbetar Volvo CE med den tyska leksakstillverkaren Dickie Toys. Det har gett den svenska maskintillverkaren ytterligare närvaro i leksaksbutikerna.
Volvo CE tror stort på smått
Volvos nya serie lastmaskiner har sålt i en miljon ex på bara ett år. Men storsäljarna är i det mindre formatet.
Under året har Dickie Toys sålt sammanlagt en miljon Volvogula grävare, hjullastare, dumprar och lastbilar.
”Vi är mycket glada över vårt fruktbara och förtroendefulla samarbete med Volvo. Barn fascineras av stora byggfordon”, säger Oliver Naumann, vd för Dickie Toys i ett pressmeddelande.
"Det har varit tröstande att veta att dessa leksaker har spelat en viktig roll för att hålla barn runt om i världen underhållna och engagerade under några av de svåraste månaderna av pandemin", säger Tim Birks, chef på Volvo CE:s leksaksavdelning, eller som företaget valt att kalla det, merchandise and licensing manager.
Sedan tidigare har man ett samarbete med Lego och den tyska modelltillverkaren Bruder som är en tung aktör när det gäller leksaker med koppling till jord- och skogsbruk.