Volvos nya het på marknaden
De första slirstyrda kompaktlastarna från Volvo landade på torsdagen i Sverige.
I den första sändningen från fabriken i amerikanska Savannah kom ett begränsat antal på drygt 100 maskiner till Europa. Här fördelades de över sex länder, varav Sverige och Swecon är en av mottagarna.
– Vi har fått en tilldelning på 30 maskiner, säger Fredrik Rigö på Swecon.– De första kommer in i dag och resten i början av maj.Lastarna finns i sju modeller och är ett samarbete mellan JCB och Volvo. De säljs under båda varumärkena.Endast en lyftarmDet som till utseendet uppenbart skiljer från konkurrenterna är att Volvos maskiner bara har en enda lyftarm. Den sitter på högra sidan om hytten, vilket lämnar den vänstra sidan fri. Därför är dörren placerad där.Anmäla intresse
Den som är intresserad av maskinerna i den första sändningen ska anmäla sitt intresse hos återförsäljarna. Tills vidare får kunderna slåss om de få maskinerna som kommit, men Swecon jobbar för att få hit fler exemplar.– Ja, men det är lite oklart när det blir, säger Fredrik Rigö.Maskinerna kommer att visas på Maskinexpo i maj.