Den senaste veckan har det varit små rörelser på marknaderna för jordbruksprodukter.
Det betydande fallet i vetepriset efter den ”key reversal day” vi berättade om för två veckor sedan följdes av en liten rekyl uppåt i veckan som gått, men överlag står marknaderna för spannmål och väger, utan att vare sig köpare eller säljare har fått övertaget.
USDA:s Outlook Forum går av stapeln torsdag och på fredag och det väntas komma ny information från USDA från denna på fredag.
Konferensen sänds som ”webinar” och mer om detta kan
läsas på här!
”Plantings” väntas uppgå till 94 miljoner acres för majs, 74 miljoner acres för sojabönor och 56.5 miljoner acres för vete.
Mest majs
Informationen väntas allmänt av marknaden att vara ”bearish” för spannmål. Enligt USDA väntas amerikanska bönder så mest majs sedan 1944. Mer finns att
läsa här!
Detsamma gäller sojabönor, men minutiösa gissningar om arealen för USAs areal om 1-2 miljoner acres måste förstås ställas mot skördeestimaten för Argentina som ligger på mellan 43 och 48 mt.
Den skillnaden motsvarar nästan 5 miljoner acres.
Vete
Vi har haft en negativ tro på vetets prisutveckling framöver, främst baserat på att La Niña väntas klinga av.
En stor del av ”marknaden” tycks dela vår negativa syn. Till bilden av betydande lager hör Australiens lagernivå som i januari uppgick till 25.6 mt. Kanada som de senaste två åren drabbats av översvämningar väntas i år inte råka ut för detta, eftersom det tvärtom är torrt.
Algeriet importerar
Algeriet har annonserat en tender för leverans i maj på 125,000 ton. Frankrike väntas ta hem denna, men det är sannolikt den sista för säsongen och vi är bara i februari månad.
Algeriet väntas importera 6.1 mt under 2011/12-säsongen som slutar i juni. Inköpen görs av Algeriets statliga Office Algerien Interprofessionnel de Cereales (”OAIC”).
Kylans konsekvens
Trots att det ännu är tidigt och därmed svårt att uttala sig om och bedöma konsekvenserna för grödor utsatta för den extrema kylan som drabbade Europa. Med temperaturer under -30 grader i vissa delar, gör franska Strategie Grains ett försök och säger att köldknäppen inte kommer att orsaka någon allvarligare skada utan enligt deras första analys ”så kommer kylan inte att leda till större bortfall än vid ett normalår” men att en viss risk kvarstår.
Där skador uppstått kommer dessa dock att ersättas med vårgrödor och de justerar upp sitt estimat för majsproduktion med 300 000 ton till 62.6 mt, vilket fortfarande är en minskning med 4 procent jämfört med 2011.
Estimatet för korn ökades med 100 000 ton till 54.6 mt vilket återspeglar förhoppningar om en ökad sådd av vårgrödor i Tjeckien och Slovakien. Prognosen för EU’s ”mjuka” veteproduktion i år justeras ned med 600 000 ton till 132.7 mt vilket fortfarande är en ökning med 3 procent jämfört med förra året och lägger man till durumvete så estimeras den totala veteproduktionen till 141.5 mt.
Nedjusteringen beror huvudsakligen på förändringar i areal.
Överstiga produktionen
Produktionen av spannmål och oljeväxter i Kanada 2012/13 förväntas bli något lägre än vad som estimerades för en månad sedan, men kommer att överstiga produktionen för 2011/12 enligt uppdaterad statistik från Ag Canada.
Produktionen avser de åtta huvudsakliga spannmålen och oljeväxterna och beräknas uppgå till 70.12 mt under 2012/13, en nedjustering från 70.32 mt i januari och en jämförelse med 65.85 mt 2011/12.
I detta inkluderas canola, linfrö, sojabönor, vete, havre, korn, majs och råg.
Liten ökning
Utgående lager för 2012/13 justeras ned till 11.70 mt (från 13.28 mt i januari) och den totala exporten för samma period estimeras till 33.27 mt, en liten ökning från förra månadens 33.04 mt.
Egyptens GASC har återigen köpt vete från USA, denna gång 180 000 ton. USA:s vete är just nu billigare än franskt, även med frakten beaktad.
Svårt hävda sig
Det amerikanska vetet har haft svårt att hävda sig under 2011/12 och förlorat marknadsandelar till i första hand Ryssland, eftersom ryskt vete flödat in på marknaden efter att exportförbudet hävdes förra sommaren, men har även haft svårt att konkurrera prismässigt med både Argentina och Frankrike.
I den senaste budgivningen fanns dock vare sig Ryssland eller Argentina med och det franska vetet som erbjöds var betydligt dyrare, trots högre fraktkostnad från USA till Egypten.
Rysslands frånvaro denna gång kan troligtvis härledas till väderrelaterade logistik problem. Det är fruset i hamnarna och till och med lastade fartyg rapporteras ha svårt att segla ut.
Export avtagit
Rysslands spannmålsexport har avtagit och uppgick endast till 250 000 ton under de två första veckorna i februari, en klar skillnad från en tidigare exporttakt på ungefär 2.8 mt per månad under 2011/12 fram till slutet på januari.
Landet ska dock ha tillräckligt med spannmål för att täcka sitt eget behov och planerar därför att fortsätta med sin export som förväntas uppgå till 25 mt. Fram till idag har Ryssland exporterat ca 19.8 mt.
Sträng kyla
Ukraina har exporterat ca 600 000 ton spannmål, framförallt majs, de 15 första dagarna i februari till följd av den ovanligt stränga kylan och efter att regeringen bett handlare att vara restriktiva i sin export av vete.
Det kan jämföras de 1.9 mt som exporterades under januari. Exporten av vete under första halvan av februari var lägre än 100 000 ton, jämfört med 540 000 ton under månaden innan.
Det sägs också att regeringen och landets spannmålshandlare nu har kommit överens om ett inofficiellt tak på 1.7 mt för export av vete under perioden februari till juli till följd av den svåra torkan i höstas. Med den begränsningen skulle den totala veteexporten komma att uppgå till 4.8 mt (jämfört med USDA’s prognos på 6.0 mt).
Halvering av skörd
Kazakstan räknar med en möjlig halvering av sin spannmålsskörd i år med en estimerad genomsnittlig nivå på 13-15 mt enligt landets jordbruksminister.
Ett sådant resultat skulle ligga långt under de 27 mt spannmål som landet skördade förra året till följd av ett utmärkt väder under hela växtsäsongen, men det skulle fortfarande vara i linje med det 20-åriga genomsnittet.
Vi har lite svårt att tolka detta påstående, eftersom Kazakstans jordbruksminister samtidigt påstår att arealen kommer att vara högre i år än förra året…. (Låter lite som ”Vremja” har återuppstått).
Matchar förra året
Pakistan kan komma att exportera upp till 1.5 mt vete i år, vilket matchar förra årets rekord, delvis tack vare en förväntad rekordskörd för tredje året i rad.
Skörden förväntas uppgå till 24 mt ton i år, i stort sett oförändrad från förra året. Pakistan har en geografisk fördel i att exportera vete till Sydostasien och där kostnaderna för containerfrakt är försumbara.
Landet var också en stor exportör förra året eftersom dess vete var bland det billigaste i världen under perioden maj-juli men exporten avtog efter att Ryssland hävde sitt exportförbud.
Maltkorn
Maltkornet har handlats ner kraftigt. Tekniska stöd är brutna och nästa finns först nere på 220 euro för novemberleverans. Terminen handlas just nu i 234 euro.
Potatis
Priset på industripotatis steg upp till 14.50 euro för leverans i april 2013, men rekylerade sedan ner till 14 euro per deciton. Pristrenden är uppåtriktad.
Majs
Nederbörden i norra Argentina, Paraguay och södra Brasilien ligger på en normal nivå för den här årstiden.
Torkan är historia och odlingsförhållandena har stabiliserats. Uruguay är dock fortfarande torrt.
Kina importerade 750 kt majs i januari och det är den högsta noteringen för månaden på 12 år. Spreaden mellan kinesiska priser och importpriser ligger på rekordnivåer.
Det finns ett sug efter majs in mot Kina.
Triangelformation
På decemberkontraktet på majs på CBOT, har priserna bildat en klassisk ”triangelformation”.
När priserna lämnar den, brukar detta vara starten på en större kursrörelse. Vi har trott och tror på fallande priser, men vill inte ta några positioner just nu, utan vill avvakta utbrottet ur triangeln.
I synnerhet Kinas efterfrågan är ett stort frågetecken.
Sojabönor
Sojabönorna gynnas av att vädret i Sydamerika har stabiliserats, eller rättare sagt, priset missgynnas.
Uppgången har förlorat momentum de senaste dagarna och det skulle kunna förebåda en kortsiktig rekyl nedåt.
Raps
Novemberkontraktet har visat exceptionell styrka.
Vi ser dock att priset nu ligger ganska nära 440 euro per ton. Detta är toppnoteringen från maj förra året och också en jämn siffra.
Folk brukar hänga upp sina ”take profit” ordrar på jämna siffror. Av denna anledning tycker vi att det är ett utmärkt tillfälle att sälja terminer på novemberraps på dagens kursnivå om 435 euro.
Mjölk
För två veckor sedan skrev vi att vi ansåg att prisfallet endast nått halvvägs och antog att fallet kunde nå 16.
Det visade sig vara lite för försiktigt när vi nu ser att priset ligger på 15.37. Ser vi priset falla under februaris lägsta notering på marskontraktet finns potential att nå 15, men lejonparten av kursfallet bör vara över.
Gris
Priset på lean hogs som för majkontraktet nått 98.95 cent per pund, ligger precis under en motståndslinje.
100 cent borde vara ett hårt motstånd för priset att ta sig igenom. Det finns alltså gott om motstånd ansamlade precis ovanför dagens kurs.
Om man måste välja, så väljer vi att vara sålda lean hogs här. Skulle priset bryta 100 måste vi omvärdera detta, naturligtvis.
Stigit
Priset i Europa har för majleverans stigit sedan i oktober och ligger nu på 1.69 euro per kilo.
Bakom ligger bland annat eurons svaghet, men det förklarar inte allt. För ett år sedan var priserna så låga att bland annat svensk produktion inte bar sig.
Med dagens priser är branschen vid vattenytan. Det fundamentala ”golvet” för priset ligger alltså bara precis under eller vid den här prisnivån, trots prisuppgången.
Med det sagt, så är det ovanligt med en så lång prisuppgång utan rekyl och tyska priser ligger långt över amerikanska.