Stabil men svårväxlad Grizzly
De har verkligen fått till sin variator, säger ATL:s Per Johansson om Yamahas transmission på fyrhjulingarna.
Men han saknar en låsbar handbroms, och tycker att vinschen bak är fel placerad.
På skogsgården norr om Åseda har Per Johansson testkört en Yamaha Grizzly 700 i ett par veckor.
– Vi har testat den i riktigt svår terräng, både jag och några andra killar, det är en riktigt bra maskin, för just skogs- och jordbruk.
Per Johansson, som egentligen föredrar manuell växling, uppskattar verkligen Yamahas lösning på automatiska CVT, där drivremmen ligger an på drivaxeln på ett bättre sätt än på andra märken.
– Du behöver inte ge lika mycket gas och får inte det lilla rycket när du ska starta, säger han.
– Och den har en jättefin motorbroms, som man ska använda så mycket det bara går.
Yamaha har två modeller som duger till arbete. Utility Kodiak 450 och 700 är tänkt för tufft arbete inom lantbruk, skogsbruk och andra näringar där man behöver ett robust arbetsfordon för hårt arbete under extrema förhållanden. Men även Leisure Grizzly 700 fungerar bra att arbeta med. Yamaha har också en side-by-side-fyrhjuling, Viking, med tre sittplatser.
ATL har alltså haft ute en Grizzly 700 i skogen. Förutom transmissionen så gillar Per Johansson att maskinen går stabilt när det lutar rejält både i sidled, uppåt och nedåt.
Den delade bakaxeln ger en hög markfrigång och bekväm körning, särskilt utan vagn. Under maskinen sitter bra skyddsplåtar mot stenar och grenar. Dragkroken har en genomgående sprint som gör det möjligt att dra en vagn med en ögla.
– Det är en påhittig mojäng, det har jag inte sett tidigare på något märke.
Grizzlyn har också tre praktiska fack för smågrejor. Displayen är tydlig med relevant information. Fyrhjulsdriften kopplas in och ur med en knapp, liksom differentialspärren som sitter bredvid vid vänster handtag.
På minussidan framhåller Per Johansson att den bakre vinschen är högt monterad vilket gör att maskinen tenderar att stegra sig när man drar. Vinschen är också i vägen när man ska koppla på vagnar på kroken.
Yamaha Grizzly har hög- och lågväxel, back och parkering, och Per Johansson har haft svårt att växla.
– Växelspaken är jag fortfarande inte helt kompis med. Man hamnar ibland i någon form av mellanläge och då får man rucka maskinen fram och tillbaka för att komma i det rätta läget.
Per Johansson har inte lyckats hitta ett sätt att låsa handbromen med en spärr eller motsvarande. Och det tycker han är den största bristen med Yamahan.
– Det finns lägen när man vill ha växeln i och man vill bromsa fast maskinen. Så man inte alltid behöver lägga den i parkeringsläge. Det är väl det största minuset.
Yamaha YFM700 EPS Grizzly ALU 2020
Motor: 686 cc SOHC 4 taktsmotor
Transmission: automatisk CVT Ultramatic
Styrning: elektrisk servostyrning (EPS)
Drivning: 2W, 4W, 4W med differentialspärr
Lastkapacitet: 140 kilo
Dragvikt: 600 kilo
Broms: Hydrauliska skivbromsar på alla hjul.
Mått: Längd 2 070 mm, höjd 1 253, bredd 1 230
Pris: 104 320 ex moms terrängskoter-registrerad
Kommentarer
Genom att kommentera på Atl så godkänner du våra regler.