d

Robotgallrare för ekoodling på väg

Ett franskt företag har utvecklat en gallringsrobot som nyligen fick närmare 30 miljoner kronor i utvecklingsbidrag.

Jordbruksroboten, som är utvecklad av franska företaget Naio Technologies, testas redan ute i verkligheten. Närmare 30 robotar används på mindre lantbruk i Frankrike och enligt tidningen Agfunder News finns det planer på att expandera till länder som Sverige, Danmark och Tyskland.

48 x 100 meter

Själva roboten heter Oz och är 40 centimeter bred och 70 centimeter lång, fyrhjulsdriven via en laddbar elmotor som uppges ha kapacitet för 48 stycken 100 meter långa växtrader innan batteriet måste laddas igen. Enligt tillverkaren ska en laddning motsvara 4 timmars gallringsarbete för roboten.

Ekologiskt jordbruk

Gallringen är 100 procent mekanisk och roboten programmeras för att via kamerateknik känna igen en viss gröda och gallra bort allt annat. Själva tanken är att roboten ska avlasta människan i lantbruket och hålla markpackningen på ett absolut minimum.

3 miljoner Euro

Det är onekligen fler som tror på innovationen eftersom Naio Technologies nyligen fick ett bidragsregn på 3 miljoner euro, motsvarande över 27 miljoner kronor. Företag som CapAgro, VC Emertec och WiSeed har alla investerat i utvecklingen, skriver Agfunder News.