Gå till innehåll
  • svg_comments atlicons_arrow svg_facebook svg_linkedin svg_mail atlicons_menu svg_playsvg_search atlicons svg_twitter atlicons_facebook_f atlicons_login dlp-lrftag
    Teknik 19 juli 2017

    Ovanliga maskiner på auktion

    På fredag är det Case IH-kavalkad på en auktion i skånska Kvidinge. Bland objekten finns ett 20-tal traktorer från Case IH och dess föregångare International.

     Trösknostalgi. På auktionen säljs två stycken Mc Cormick International D8-61.
    Trösknostalgi. På auktionen säljs två stycken Mc Cormick International D8-61. FOTO: Tommy Ingelsson

    Lantbrukaren Håkan Bengtsson, som efter en kortare tids sjukdom gick bort tidigare i sommar, hade under sina år som lantbrukare samlat på sig mängder med redskap och maskiner. Ett märke som han särskilt fastnade för var just Case IH/International.

    – Håkan var helfrälst när det gällde IH, oavsett om det handlade om traktorer eller tröskor. Det var hans passion, säger kompisen Tommy Ingelsson som hjälpt till att planera auktionen.

    Sju IH Farmall 826

    På fredag ska bland annat sju IH Farmall 826 gå under klubban.

    – När han började med lantbruk ordentligt i början på 90-talet hade han en Same-traktor som var ganska vettig men den bytte han bort och köpte IH 826 istället. Han hade en idé om att han skulle ha tag på alla i Sverige och då fanns det 14-15 stycken. Han fick tag i hälften, säger Tommy Ingelsson.

    Bland dem finns någon med fyrhjulsdrift och en med hydrostatisk drift.

    – Det är ju jätteovanligt.

     Dragaren. IH 4386 är en dragare, som tillverkades av Steiger i slutet av 70-talen och början av 80-talet. Jämfört med dagens midjestyrda jättar hade den måttliga 230 hästkrafter.
    Dragaren. IH 4386 är en dragare, som tillverkades av Steiger i slutet av 70-talen och början av 80-talet. Jämfört med dagens midjestyrda jättar hade den måttliga 230 hästkrafter. FOTO: Tommy Ingelsson

    Användes i verksamheten

    Även om Håkan Bengtsson samlade på traktorerna så var det inga museiföremål. De användes i verksamheten men reparerades inte mera än vad som var nödvändigt för att de skulle rulla. När de inte gick att använda mera parkerades de på gården.

    – Han lät dem bara stå, och ville du köpa något av honom så skrattade han bara, fast med glimten i ögat. Han ville ha dem kvar, men några renoveringstankar tror jag inte han hade. Han var samlare. Han samlade på allt.

    Mycket traktorhistoria att se

    Skicket på maskinerna är alltså inte det bästa, men för den som är intresserad av traktorhistoria finns mycket att se.

    Förutom 826:orna finns bland maskinerna en IH 3588, även kallad ”Myrsloken” på grund av sitt säregna utseende, Steiger-byggda och midjestyrda International 4386 och många fler IH-traktorer.

    Även ett par BM Boxer kommer att säljas, baklastare och mängder av redskap och annan lantbruksutrustning.

     Mängder. Håkan Bengtsson hade samlat på sig hela sju stycken Farmall 826.
    Mängder. Håkan Bengtsson hade samlat på sig hela sju stycken Farmall 826. FOTO: Tommy Ingelsson

    Kompisgäng driver verksammheten

    När Håkan Bengtsson blev sjuk 64 år gammal var han inne i en intensiv expansion.

    – Han hade en jätteproduktion igång med 10 600 slaktgrisar varav 3 600 eko-grisar, och var på väg att utöka, och hade skrapat ihop 1000 hektar åkermark, berättar Tommy Ingelsson.

    Just nu hjälps ett kompisgäng åt att driva verksamheten till dess att man hittat eventuella köpare.

    – Vi är inne i en avvecklingsfas och det mesta kommer att säljas.

     Myrslok. International Harvester 3588 är en mycket speciell maskin, midjestyrd med hytten på den bakre delen.
    Myrslok. International Harvester 3588 är en mycket speciell maskin, midjestyrd med hytten på den bakre delen. FOTO: Tommy Ingelsson

    LÄS OCKSÅ: Liebherr tar stororder från tyska arménPREMIUM: Veterantraktorer under klubban – här är priserna

    BLAND OBJEKTEN

    Sju International Farmall 826

    Fem Case IH 7130

    Fyra Case IH MX 270

    En International 4386

    En International 3588 ”Myrsloken”

    En International 1586

    Två BM Boxer

    Två tröskor Mc Cormick International D8-61

    En tröska International 1460

    Relaterade artiklar

    Till toppen