facebooktwittermail d

Svaren dröjer om hur rovdjursmål uppfylls

Naturvårdsverket utvärderar nu hur man klarat sina mål för rovdjursförvaltningen. Men de officiella svaren kommer två år senare än planerat.

Pär Nilsson är rovdjursspårare och är med och inventerar efter rovdjur på vinterhalvåret, på sommaren är han bland annat besiktningsman och träffar djurägare vid rovdjursangrepp.
Pär Nilsson är rovdjursspårare och är med och inventerar efter rovdjur på vinterhalvåret, på sommaren är han bland annat besiktningsman och träffar djurägare vid rovdjursangrepp. FOTO: CECILIA PERSSON

Pär Nilsson vid länsstyrelsen i Örebro hoppas på mycket snö i år. Första oktober börjar fältpersonalen arbetet med att samla data om länets vargar, men det är på vintern arbetet trappas upp: