Strömlösa får ersättning
Nu har Eon börjat betala ut ersättning till de som blev strömlösa i spåren efter stormen Gorm i höstas. 75 000 hushåll saknade el när det var som värst.
Den som är strömlös i mer än 12 timmar har rätt till ersättning med minst 900 kronor. Det regleras i ellagen uppger Radio Malmöhus.
– Den som varit utan el i 24 timmar eller mer har rätt till minst 1 800 kronor, säger Johan Aspegren, informationschef vid Eon, till radion.När stormen Gorm drog fram över södra Sverige i november blev så många som 75 000 hushåll bland Eons kunder utan el. Av dem kunde en tredjedel få tillbaka strömmen redan samma natt.Vindstyrkor runt 30 meter per sekund uppmättes på sina håll och det var inte bara träd som föll över ledningar på grund av blåsten. Även skorstenar föll och tak blåste av byggnader.Stormen beräknades ha fällt 2,5 miljoner skogskubikmeter enligt skogsstyrelsen. Det totala virkesvärdet uppskattades till 945 miljoner kronor.LÄS OCKSÅ ATL med vid inventeringen efter höstens värsta storm