facebooktwittermail d

Dansk storgård till salu för 140 miljoner

Till priset av närmare 140 miljoner svenska kronor är en riktig storgård till salu nordost om danska Ålborg.

Grisanläggningen på 6 300 kvadratmeter är byggd 2007 och har plats för 1 700 suggor.
Grisanläggningen på 6 300 kvadratmeter är byggd 2007 och har plats för 1 700 suggor. FOTO: EVALD BORUP

För pengarna får potentiella köpare bland annat 330 hektar åkerjord, en grisproduktion med 1 700 suggor och en kycklinganläggning med en årsproduktion av 307 000 slaktkycklingar.

Lantbruksfastigheten består av två gårdar, Striben och Myhren, samt en bostadslös jordegendom. Huvudbyggnaden på Striben från 1878 renoverades under åren 2000-2005 och så sent som 2020 lades ett nytt tak.

Vid grisanläggningen på Myhren ligger en bondgård som används av egendomens driftsansvarige. Dessutom tillkommer sju ytterligare bostäder som inbringar motsvarande 390 000 svenska kronor om året i hyra.

– Anläggningen kan ge god avkastning då den har flera driftsgrenar med svin, kycklingar och en betydande potatisproduktion, säger Kristian Kristensen på mäklarfirman Evald Borup till Landbrugsavisen.

FOTO: EVALD BORUP
FOTO: EVALD BORUP
FOTO: EVALD BORUP