Det var en slump som gjorde att trafikpolisen fick korn på transporten och lyckades stoppa den. De hade just undersökt en grusbil med en mindre övervikt på väg 56 i Västmanland. En privatperson uppmärksammade dem på att en trailer som läckte last var på väg mot platsen.
Grusbilen skulle vända tillbaka och polisen spärrade av vägen för u-svängen när spannmålsbilen kom. Det var en treaxlad Volvo FH som drog en skåptrailer. Ur skåpet rann det vete.– Det fanns stora glipor mellan lastplan och sidor. Den var så överlastad att skåpsidorna bågnade. Därför hade chauffören försökt att täta skåpet med kartongbitar, berättar polisinspektör Lotta Jansson på trafiksektionen region Mitt.Den tillåtna totalvikten på ekipaget var 49 ton.– Vi hade vågbussen med oss så vi ställde upp den på vågarna. Hela ekipaget vägde sammantaget 70 770 kilo. Den var alltså överlastad med 21 770 kilo, konstaterar Lotta Jansson.Sprängfylld spannmålsbil chockade polisen
En spannmålsbil med 22 tons överlast togs utanför Sala i början av september. Föraren hade försökt täta den läckande trailern med kartongbitar.