Det är första gången som en mjölkprodukt med Skånemejeriers eget varumärke tar plats i de danska butikernas mejeridiskar.
- Vi säljer sedan tidigare mjölk i Danmark, men inte under vårt eget varumärke, så det är naturligtvis av strategisk betydelse för oss, säger Skånemejeriers vd Björn Sederblad i en kommentar.
Dubbel nivå
Skånemejerier har fått ansöka om tillstånd hos Fødevarestyrelsen, Danmarks motsvarighet till Livsmedelsverket, för att få D-vitaminberika minimjölken.
- Nivån kommer att vara den dubbla jämfört med vad vi har i Sverige. Enligt EU-regler ska berikningen nämligen ge 15 procent av rekommenderat dagligt intag per 100 gram mjölk. I Sverige har vi ett undantag för lägre nivåer sedan gammalt, berättar Lena Nyberg, Skånemejeriers forskningschef.
D-vitamin stärker den skelettet, tänderna, muskelfunktionerna och immunförsvaret. I Danmark finns ingen tradition av att vitaminberika mjölken, men forskning visar att många danskar behöver extra tillskott av just D-vitamin. ATL.nu